Aktywność nad Wisłą, czyli jakie sporty lubimy najbardziej

Nie od dziś wiadomo, że Polacy to naród wymykający się prostym klasyfikacjom. Z jednej strony jesteśmy zbyt mało aktywni – narzekają specjaliści, z drugiej: gdzie nie spojrzeć, tam rodziny na rowerach, dzieci grające w piłkę lub wieczorni biegacze. Czy piłka, rower i jogging to nasze ulubione sporty? Sprawdźmy w statystykach!

Badania Sponsoring Monitor, prowadzone kilka razy w roku przez ARC Rynek i Opinia, dowodzą, że aż 90 proc. Polaków bardzo lubi sport lub interesuje się nim choć trochę. Na nasze sympatie mają tu wpływ znani i lubiani, a zwłaszcza sportowcy osiągający sukcesy za granicą, jak Iga Świątek czy Robert Lewandowski. W ostatnich latach numerem 1 wśród ulubionych dyscyplin rodaków pozostaje piłka nożna, która tylko czasem ustępuje miejsca skokom narciarskim. Co ciekawe, nasze zainteresowanie sportem wzrosło w czasie lockdownu. Siedząc w domach, chętniej oglądaliśmy sport w telewizji czy online. Więcej informacji TUTAJ.

A jak nasze sportowe pasje przekładają się na faktyczną aktywność ruchową? Tak kochana w Polsce piłka nożna znajduje się dopiero na 7. miejscu na liście sportów, które sami uprawiamy. Dane ARC Rynek i Opinia pokazują, że choć w czasie pandemii zmniejszyliśmy naszą aktywność, zestaw ulubionych form ruchu nie zmienia się od lat. Otwiera go jazda na rowerze, którą wskazała połowa badanych, na 2. miejscu jest bieganie (46 proc. wskazań), dalej gimnastyka, spacery, fitness, pływanie i wreszcie wspomniana piłka. Tu każda płeć ma swoje preferencje: panowie raczej wolą kopać piłkę, panie – pójść na zajęcia fitness. Więcej informacji TUTAJ. 

 

Przejdź do treści