Co jeść aby schudnąć? Praktyczne porady

co jeść aby schudnąć

Niemal co roku przed rozpoczęciem sezonu urlopowego wiele osób postanawia zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Chcemy szybkich i spektakularnych efektów, sięgamy więc po plany dietetyczne obiecujące szybką przemianę bez wielkich wyrzeczeń. Niestety, nie zawsze takie błyskawiczne diety są bezpieczne dla naszego zdrowia. Co jeść, aby rzeczywiście schudnąć, nie szkodząc przy tym kondycji swojego organizmu?

Co jeść, aby schudnąć i nie stracić zdrowia?

Wielu dietetyków uważa, że najważniejszą zasadą odchudzania jest przestrzeganie deficytu kalorycznego. Oznacza to, że tracimy tkankę tłuszczową, jeśli dostarczamy swojemu organizmowi mniej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, pozwalających na dokładne obliczenie tego zapotrzebowania na podstawie takie czynniki jak wzrost, wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, obecna waga oraz waga docelowa. Przekraczanie ustalonej wartości kalorycznej posiłków spowoduje odkładanie się, a nie spalanie tłuszczu. Dla odchudzania nie ma większego znaczenia, czy nadprogramowe kalorie pochodzić będą z czekolady czy chudego mięsa, zjedzonego jednak w zdecydowanie zbyt dużej ilości.

Oczywiście jednak to, co jemy, ma bezpośrednie przełożenia na stan naszego zdrowia, funkcjonowanie procesów metabolicznych i ostatecznie także wagę. Spożywanie dużych ilości produktów niskokalorycznych, za to o dużej objętości, skutecznie zmniejsza uczucie głodu tak jak bloker głodu, tyle że jest to naturalną konsekwencją i sprawia, że z większą łatwością przestrzegamy ograniczeń kalorycznych. Z całą pewnością warto więc sięgać po świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa, ryby, a także zdrowe nienasycone oliwy i oleje.

Chudnij z głową – czyli zdrowe i racjonalne odchudzanie

Racjonalne odchudzania oznacza bardzo często konieczność przygotowania planu posiłków. Najlepiej, kiedy lista taka powstanie w porozumieniu z dietetykiem. Warto postawić na regularne spożywanie ustalonej liczby posiłków dziennie. Niektórym służy jedzenie 5 razy dziennie, inni chudną i świetnie funkcjonują przy trzech. Wiele kwestii jest sprawą indywidualną.

Na pewno warto sięgać po produkty jak najmniej przetworzone. Gotować w domu, zamiast jeść na mieście lub zamawiać dania na wynos. Ograniczyć ilość spożywanego mięsa i jego przetworów, węglowodanów na korzyść produktów roślinnych. Jeść na surowo, gotować na parze, za to rzadziej smażyć lub korzystać z tradycyjnego pieczenia. Konieczne jest również pamiętanie o codziennym piciu wody (a lepszym wyborem będzie woda z cytryną). Jeśli nie ma wielkich upałów i nie trenujemy bardzo intensywnie, ilością wystarczającą są 2 litry.

Jakich produktów należy unikać?

Będąc na diecie redukcyjnej, należy wykluczyć z codziennego menu wszystkie produkty o dużej wartości kalorycznej, ale niewielkich właściwościach odżywczych. Chodzi tu przede wszystkim o cukier, słodycze i napoje słodzone, a także żywność wysoko przetworzoną typu instant.

Oczywiście, unikać należy również nadmiaru spożywania tłuszczów, uważając zwłaszcza na tłuszcze stałe i sztucznie utwardzane. Nie chodzi jednak tylko o masło czy smalec w kostce, ale również o tłuszcz ukryty w tłustym, czerwonym mięsie lub gotowych wyrobach cukierniczych. Osoby odchudzające się powinny zrezygnować również z alkoholu, a także piwa bezalkoholowego.

Poza unikaniem produktów mogących sabotować dietę, warto zwiększyć również codzienną ilość aktywności fizycznej. Na początek wystarczą energiczne spacery – pod warunkiem, że będą się odbywać regularnie i zadbamy o dość intensywne tempo. Jeszcze lepszym pomysłem będzie włączenie w tę aktywność mięśni rąk, dzięki kijkom do nordic walkingu.

Co jeść przy niedoczynności tarczycy aby schudnąć?

Osoby borykające się z niedoczynnością tarczycy często cierpią z powodu spowolnionego metabolizmu, a co się z tym wiąże – problemów z osiągnięciem odpowiedniej wagi. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt niska ilość hormonów tarczycy utrudnia, ale nie uniemożliwia schudnięcie. Kluczowe znaczenie ma regularne spożywanie niewielkich posiłków (4-5 dziennie) i przestrzeganie deficytu kalorycznego. Należy spożywać duże ilości ryb morskich, chudych mięs, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz świeżych warzyw i owoców.

Warto jednak ograniczyć produkty, mające niekorzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i wydzielanie hormonów. Do takich produktów należą rośliny kapustne (zwłaszcza jedzone na surowo), produkty zawierające w swoim składzie nasiona soi, a także orzeszki zimne i gorczyca, które powodować mogą rozwijanie się wola.

Niezależnie od początkowego stanu zdrowia, zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę jest niezbędnym krokiem ku wymarzonej sylwetce i lepszej kondycji. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu!

Inne ciekawe Posty

 • Talia Osy Ćwiczenia – Najlepsze Zestawienie!
  Talia Osy Ćwiczenia – Najlepsze Zestawienie!

  Marzysz o osiągnięciu smukłej talii i zdobyciu upragnionej sylwetki w kształcie klepsydry? Nie szukaj dalej, bo mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – talia osy ćwiczenia! Te ćwiczenia skupiają się specjalnie na obszarze talii, pomagając Ci ukształtować i wzmocnić mięśnie brzucha. Od hula-hopingu po skręty tułowia, od skośnych skłonów do podnoszenia nóg na leżąco – mamy… Czytaj całość

 • Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone – które są zdrowsze? – Sprawdź!

  Czy zastanawiasz się, który rodzaj kwasów tłuszczowych, nasyconych czy nienasyconych, jest zdrowszy dla twojego organizmu? W tym artykule będziemy analizować różnice między kwasami tłuszczowymi nasyconymi i nienasyconymi i ustalić, który z nich jest bardziej korzystny dla twojego zdrowia. Kwasy tłuszczowe są niezbędnymi składnikami odżywczymi, których nasze ciała potrzebują do różnych funkcji. Podczas gdy nasze organizmy… Czytaj całość

 • Co to są węglowodany? Budulec twojej energii.
  Co to są węglowodany? Budulec twojej energii.

  Cześć! Ciekawią Cię węglowodany i ich rola w naszej diecie? No to trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat węglowodanów i dowiemy się, czym tak naprawdę są. Węglowodany, zwane również „węglami”, są jednym z trzech głównych makroskładników, które dostarczają nam energii. Znajdują się w różnych produktach spożywczych, takich jak ziarna,… Czytaj całość