Czy Polacy lubią uprawiać sport?

Choć mistrzostwa w piłce nożnej i transmisje z igrzysk olimpijskich przyciągają przed telewizory miliony Polaków, tylko co 3. Kowalski sam uprawia sport lub podejmuje inną regularną aktywność. Według wielu analiz najgorzej jest w grupie seniorów. Dane Komitetu Zdrowia Publicznego PAN pokazują jednak, że nawet naturalnie ruchliwe przedszkolaki są coraz mniej aktywne.

Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk zwołał zespół złożony m.in. z lekarzy, socjologów, pedagogów i sportowców do opracowania aktualnego raportu na temat naszej aktywności ruchowej. Ogólna konkluzja, jaka z niego płynie, nie nastraja optymistycznie: ponad połowa Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, a liczba ta rośnie co dekadę o kilka punktów procentowych. Im mniej się ruszamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na otyłość, cukrzycę, a nawet mniej oczywiste choroby, takie jak nowotwory czy zaburzenia psychiczne – przeczytamy w raporcie.

Która grupa wiekowa jest według statystyk najmniej aktywna? Tu w raporcie PAN dostaje się jednakowo dzieciom, dorosłym i seniorom:

  • aż 85 proc. przedszkolaków nie spełnia zalecanego minimum aktywności fizycznej, niezbędnego dla zdrowia. Przeciętne dziecko spędza aktywnie tylko 4 dni w tygodniu;
  • blisko 2/3 dorosłych mężczyzn i ¾ kobiet deklaruje brak systematycznej aktywności fizycznej, podczas gdy wystarczyłoby zaledwie 30 min ruchu 5 razy w tygodniu, by mogli zostać zaliczeni do grupy „zdrowo aktywnych”;
  • wśród seniorów, aktywnych fizycznie jest tylko 40,8 proc. osób. Niestety tylko 1/3 z nich rusza się na tyle często, by można tu było mówić o spełnionych normach i zaleceniach.

Więcej informacji na ten temat i raport do pobrania TUTAJ

 

Przejdź do treści