Czy spacer odchudza? Ile kalorii spala spacer?

ile kalorii spala spacer

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Mówi się, że sport to zdrowie. Jest w tym dużo prawdy, dlatego wielu z nas decyduje się rozpocząć treningi. Jedną z form ruchu jest spacer. Możemy jednak zastanawiać się, czy jest on wystarczający do tego, aby zadbać o naszą sylwetkę? Innymi słowy, ile kalorii jesteśmy w stanie spalić podczas marszu? Tym zagadnieniem zajmiemy się poniżej.

Ile kalorii spala spacer?

Spacer jest jedną z podstawowych form ruchu, która jest określana jako aktywność fizyczna. W istocie nie są to mordercze treningi, a raczej przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Pośród tego powstaje pytanie, czy spacer przynosi jakiekolwiek korzyści związane ze spalaniem kalorii? Oczywiście, że tak. Niemniej to, ile kalorii spala spacer, jest w dużej mierze uzależnione od jego intensywności oraz dystansu, jaki przejdziemy. Co więcej, pod uwagę należy wziąć również takie czynniki, jak wiek, waga, wzrost czy skład ciała. Generalnie przyjmuje się, że godzinny marsz w umiarkowanym tempie pozwoli spalić nam nawet do 300 kcal. Oczywiście, im bardziej intensywny chód, tym lepsze rezultaty jesteśmy w stanie osiągnąć. Przykładowo, jeśli tempo naszego spaceru wzrośnie o około 5 km/h, wówczas liczba spalonych kalorii zwiększy się do 370. Pośród tego zwróćmy uwagę również na to, że pokonywanie coraz dłuższych dystansów może wpłynąć korzystnie zarówno na liczbę spalanych kalorii, ale także na poprawę kondycji naszego organizmu.

Sposoby mierzenia ilości spalonych kalorii podczas spaceru

Wybierając się na spacer niejednokrotnie chcielibyśmy mieć możliwość mierzenia ilości spalonych kalorii. Nic dziwnego, bowiem rezultaty, które możemy przeglądać, są dobrym motywatorem do dalszych ćwiczeń. Pośród tego powstaje jednak pytanie, jak w łatwy sposób mieć możliwość monitorowania ilości spalonych kalorii? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w smartwatch, który posiada krokomierz, a także dedykowany tryb, przeznaczony do spacerów. Smartwatch analizuje na bieżąco nasz puls, dzięki czemu wyniki o spalonych kaloriach są dokładne. Ponadto lepsze urządzenia są wyposażone w moduł GPS, dzięki czemu w dowolnym momencie możemy podglądnąć pokonaną trasę, a także porównać efekty do poprzednich spacerów. Alternatywą dla niego mogą być również nieco tańsze opaski sportowe.

Z kolei jeżeli nie posiadamy i nie planujemy zakupu takiego sprzętu, wówczas pomocny może okazać się smartfon z funkcją mierzenia kroków. Za pomocą jednej z dostępnych aplikacji bez problemu będziemy mogli monitorować stan naszej aktywności fizycznej. Minusem w tym przypadku może być to, że takie rozwiązanie jest zwykle nieco mniej dokładne od smartwatcha czy opaski sportowej. Poza tym do dyspozycji mamy jeszcze zwykły krokomierz, który będzie jednak najmniej dokładnym urządzeniem spośród wymienionych. Liczba spalonych kalorii w tym przypadku będzie naprawdę mocno przybliżona.

Spacerująca kobieta czy mężczyzna, kto spala więcej kalorii?

Wydaje się, że spacer równym tempem powinien dostarczać podobnych zalet zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Mimo wszystko wspomnieliśmy nieco wcześniej o tym, że liczba spalonych kalorii zależy m.in. od wagi, ilości tkanki tłuszczowej czy wieku. Można więc zastanawiać się, czy płeć ma również istotny wpływ na to zagadnienie? Co ciekawe, szacuje się, że mężczyźni w trakcie wykonywania codziennych obowiązków potrafią spalić około 50 kcal więcej, wykonując te same czynności. Sytuacja ma związek z zawartością tłuszczu w organizmie. W przypadku mężczyzn jest go około 14-20 procent, natomiast w przypadku kobiet 20-28 procent. Jest to zupełnie naturalnie i wynika z charakterystyki konkretnej płci. Niemniej odnosząc to do spacerów możemy stwierdzić, że co do zasady mężczyźni są w stanie spalić nieco więcej kalorii podczas podobnej intensywności. Mimo wszystko różnice nie zawsze są aż tak bardzo zauważalne.

Czy samym spacerowaniem da się się schudnąć?

No dobrze, wiemy już, że podczas spaceru spalamy kalorie. Czy jednak spalanie kalorii jest tożsame z jednoczesnym chudnięciem? Innymi słowy, czy spacer może nam pomóc w zrzuceniu tkanki tłuszczowej? Oczywiście, że tak. Aby jednak osiągnąć zamierzone efekty, powinniśmy pamiętać o regularności i stopniowym zwiększaniu wysiłku. Oznacza to, że z każdym razem możemy np. zwiększać pokonany dystans lub nieco podkręcać tempo spaceru. Poza tym pamiętajmy, że do schudnięcia przyczynia się również zbilansowana dieta oraz szeroko pojęty zdrowy tryb życia. Sam spacer bez wdrożenia dodatkowych czynników może nie dać aż tak satysfakcjonujących efektów, jakie chcielibyśmy uzyskać.

Pamiętaj żeby przed każdym spacerem rozgrzać się jak przed treningiem, wykonać parę ćwiczeń na kolana, aby w przyszłości nie mieć problemu z nimi !

Inne ciekawe Posty

 • Talia Osy Ćwiczenia – Najlepsze Zestawienie!
  Talia Osy Ćwiczenia – Najlepsze Zestawienie!

  Marzysz o osiągnięciu smukłej talii i zdobyciu upragnionej sylwetki w kształcie klepsydry? Nie szukaj dalej, bo mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – talia osy ćwiczenia! Te ćwiczenia skupiają się specjalnie na obszarze talii, pomagając Ci ukształtować i wzmocnić mięśnie brzucha. Od hula-hopingu po skręty tułowia, od skośnych skłonów do podnoszenia nóg na leżąco – mamy… Czytaj całość

 • Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone – które są zdrowsze? – Sprawdź!

  Czy zastanawiasz się, który rodzaj kwasów tłuszczowych, nasyconych czy nienasyconych, jest zdrowszy dla twojego organizmu? W tym artykule będziemy analizować różnice między kwasami tłuszczowymi nasyconymi i nienasyconymi i ustalić, który z nich jest bardziej korzystny dla twojego zdrowia. Kwasy tłuszczowe są niezbędnymi składnikami odżywczymi, których nasze ciała potrzebują do różnych funkcji. Podczas gdy nasze organizmy… Czytaj całość

 • Co to są węglowodany? Budulec twojej energii.
  Co to są węglowodany? Budulec twojej energii.

  Cześć! Ciekawią Cię węglowodany i ich rola w naszej diecie? No to trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat węglowodanów i dowiemy się, czym tak naprawdę są. Węglowodany, zwane również „węglami”, są jednym z trzech głównych makroskładników, które dostarczają nam energii. Znajdują się w różnych produktach spożywczych, takich jak ziarna,… Czytaj całość