Jak rozciągnąć przykurcz pod kolanem? Wskazówki

jak rozciągnąć przykurcz pod kolanem

Pełna sprawność doceniana jest tak naprawdę przez każdą osobę. W końcu dzięki temu można się samodzielnie poruszać, a na dodatek nie trzeba być skazanym na pomoc innych osób. Czasem jednak ma się do czynienia z problemami z ruchomością. Przykurcz pod kolanem jest bardzo przykrą dolegliwością. Co należy na ten temat wiedzieć? Warto się tego dowiedzieć, ponieważ niektóre przypadki mogą wymagać interwencji lekarskiej.

Czym jest przykurcz pod kolanem?

Gdyby określić przykurcz pod kolanem, to w najprostszy sposób można powiedzieć, że ma się do czynienia z brakiem możliwości wyprostu do normalnej pozycji. Chorzy mogą taki przykurcz odczuwać na różne sposoby – co też najlepiej są w stanie opisać ich słowa. Niektórzy są w stanie powiedzieć, że czują sztywność pod kolanem. Ktoś powie, że czuje się tak, jakby nogi nie mógł wyprostować w całości. To, co łączy te oraz wiele innych skojarzeń, to wielki ból, który w wielu przypadkach jest nie do zniesienia.

Przykurcz pod kolanem może być tak naprawdę spowodowany wieloma czynnikami. Część osób ma z nim do czynienia po tym, jak długo pozostawało w unieruchomieniu. Mowa tu m.in. o osobach, jakie długo pracują przed komputerem i wstają raz na kilka godzin. Z przykurczem mogą mieć także do czynienia sportowcy, którzy nie dbają o odpowiednią rozgrzewkę, jak również rozciągnięcie mięśni. Trening jest ważny, ale także należy poświęcić kilka minut dla siebie, aby nie martwić się takimi problemami. Z przykurczem mogą mieć również do czynienia pacjenci, którzy są po artroskopii stawu kolanowego, rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego i rekonstrukcji innych więzadeł.

Trzeba wiedzieć, że przykurczu nie można w żaden sposób bagatelizować, ponieważ można na tym ucierpieć. Niekiedy wystarczą tylko delikatne ćwiczenia. Innym razem potrzebna będzie wizyta u lekarza.

10 najbardziej zalecanych ćwiczeń na rozciąganie kolana

Aby móc uniknąć takich problemów, jak przykurcz kolana, warto je regularnie ćwiczyć. Tak, aby mieć pewność, że będzie można przywrócić im płynność w działaniu. Wśród polecanych ćwiczeń na kolana można wymienić:

  • rozciągnięcie grzbietu łydki – można je rozciągnąć na różne sposoby, np. przytrzymując się ściany. Warto jednak zadbać o to, aby serie powtórzyć po 3 razy na każdą ze stron, za każdym razem poświęcając na to ok. 60 sekund.
  • wykrok boczny z gumką – ćwiczenie, które jest także dobre na mięśnie pośladków. Na każdą ze stron należy powtórzyć ćwiczenie po ok. 10-15 razy w dwóch seriach.
  • rozciąganie ścięgien i pośladków w pozycji leżącej – angażując do tego opaskę, którą będzie zakładało się na stopę.
  • most – można go wykonać na dwa sposoby. W wersji klasycznej, jak również pozostawiając głowę i ręce na ziemi.
  • Munchies – które często polecane jest przez rehabilitantów jako walka z  dolegliwościami bólowymi.
  • ćwiczenie ostryg w pozycji bocznej leżącej – polecane także jako świetne ćwiczenie na ujędrnienie pośladków.
  • unoszenie na palcach – najlepiej podeprzeć się ręką o ścianę, aby nie stracić stabilności.
  • unoszenie na piętach – jak wyżej, potrzebna jest ściana, dzięki czemu nie trzeba będzie obawiać się o utrzymanie stabilności.
  • Monster walk – kolejne ćwiczenie, które pomaga nie tylko kolanom, ale także pośladkom.
  • rozciąganie nóg w podporze rękoma – na obydwie strony, pamiętając o tym, ćwiczenia powtórzyć po kilka stron.

Kiedy iść do lekarza z przykurczem pod kolanem?

Jeżeli wykonywanie wyżej wymienionych ćwiczeń sprawiło, że przykurcz pod kolanem nie zniknął, warto pomyśleć o tym, aby udać się do lekarza. Całkiem możliwe, że ma się do czynienia z rozwijającym się stanem zapalnym, który będzie powodował coraz większy ruch podczas poruszania się, a nawet podczas siadania ze zgiętymi kolanami. W pierwszej kolejności należy udać się do ortopedy, który zadecyduje o tym, co dalej należy zrobić. Prawidłowa diagnoza jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy wystarczy tylko rehabilitacja lub fizjoterapia, czy też będzie potrzebna operacja. Zabieg jest jednak ostatecznością, która pozwoli na przywrócenie pełnej sprawności.

Inne ciekawe Posty

  • Talia Osy Ćwiczenia – Najlepsze Zestawienie!
    Talia Osy Ćwiczenia – Najlepsze Zestawienie!

    Marzysz o osiągnięciu smukłej talii i zdobyciu upragnionej sylwetki w kształcie klepsydry? Nie szukaj dalej, bo mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – talia osy ćwiczenia! Te ćwiczenia skupiają się specjalnie na obszarze talii, pomagając Ci ukształtować i wzmocnić mięśnie brzucha. Od hula-hopingu po skręty tułowia, od skośnych skłonów do podnoszenia nóg na leżąco – mamy… Czytaj całość

  • Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone – które są zdrowsze? – Sprawdź!

    Czy zastanawiasz się, który rodzaj kwasów tłuszczowych, nasyconych czy nienasyconych, jest zdrowszy dla twojego organizmu? W tym artykule będziemy analizować różnice między kwasami tłuszczowymi nasyconymi i nienasyconymi i ustalić, który z nich jest bardziej korzystny dla twojego zdrowia. Kwasy tłuszczowe są niezbędnymi składnikami odżywczymi, których nasze ciała potrzebują do różnych funkcji. Podczas gdy nasze organizmy… Czytaj całość

  • Co to są węglowodany? Budulec twojej energii.
    Co to są węglowodany? Budulec twojej energii.

    Cześć! Ciekawią Cię węglowodany i ich rola w naszej diecie? No to trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat węglowodanów i dowiemy się, czym tak naprawdę są. Węglowodany, zwane również „węglami”, są jednym z trzech głównych makroskładników, które dostarczają nam energii. Znajdują się w różnych produktach spożywczych, takich jak ziarna,… Czytaj całość