Moda na ruch, czyli trendy w sporcie

Choć badania pokazują, że Polacy nie lubią się ruszać, od czasu do czasu wybuchają w naszym kraju nowe mody na konkretne sporty. Jedne trendy utrzymują się od lat, inne powstają w odpowiedzi na bieżącą sytuację, jak choćby na pandemiczny lockdown. Jakie sporty uprawiamy najchętniej w 2021 roku i które z nich mają największy potencjał rozwojowy?

Jazda na rowerze – ulubiony sport Polaków

Jak pokazują badania ARC Rynek i Opinia, naszym ulubionym sportem jest od lat jazda na rowerze. Nic w tym dziwnego – rower to przecież nie tylko hobby, ale i sposób na wygodne przemieszczanie się. Modzie na dwa kółka sprzyja budowa ścieżek rowerowych, które powstają nawet w małych miasteczkach. Można nimi już dojechać do wielu atrakcji turystycznych, zwłaszcza tych przyrodniczych. W tej sytuacji rowerowy wypad za miasto staje się świetną formą rozrywki dla całej rodziny, a przy tym sposobem na poprawę kondycji czy zrzucenie kilku centymetrów w biodrach. Popularność roweru nie zmalała w czasie pandemii: niemal co 3. badany zainteresował się wtedy nowym hobby, a jazda na rowerze znalazła się na liście najpopularniejszych i najchętniej rozwijanych aktywności, wynika z badania przeprowadzonego przez KRD.

Wciąż chętnie biegamy

Eksperci szacują, że po niedawnych lockdownach, osoby aktywne będą coraz częściej szukały możliwości trenowania na świeżym powietrzu. Do tego trendu dopasowują swoją ofertę kluby fitness, oferując grupowe zajęcia pod chmurką. Nie trzeba jednak kupować karnetu, by korzystać z dobrodziejstw ruchu na zewnątrz i najlepszym przykładem na to jest niegasnąca od kilku lat moda na bieganie. Podobno wszystko zaczęło się od klasy średniej i joggingu w drogich strojach, którymi można było pochwalić się na Facebooku. Dziś biegają wszyscy, bogatsi i biedniejsi, bo tak naprawdę, bieganie nie wymaga ponoszenia dużych inwestycji. Wystarczą sportowe buty i trochę zapału, przyda się muzyka w słuchawkach lub miłe towarzystwo. Biegać można w zasadzie wszędzie i warto to robić, bo nic tak nie wzmacnia wytrzymałości jak właśnie bieganie. 

Trend „body and mind”

Współczesne życie, z jego szybkością i stresem, sprawia, że coraz chętniej zwracamy się ku spokojniejszym formom sportu. Osoby przepracowane, siedzące całe dnie za biurkiem, zamiast siłowni wybierają ćwiczenia rozciągające, wzmacniające plecy i kręgosłup. Do tego dochodzi joga, której popularność, zdaniem naukowców z Harvardu, rośnie po prostu lawinowo. Nie od dziś wiadomo, że ruch wzmaga wydzielanie endorfin, ale spokojniejsze jego formy, jak właśnie joga czy pilates, dodatkowo wspierają naszą psyche. Przez to, że skupiają się mocno na oddechu, pomagają się wyciszyć, zrelaksować, zachować równowagę. Dużym plusem ćwiczeń „body and mind” jest też fakt, że można je uprawiać w domu, w dowolnym momencie, posiłkując się choćby tutorialami z Internetu.

Jakie sporty będą modne w przyszłości?

Specjaliści od sportu zgodnie przyznają, że przyszłość w kontekście aktywności należy do dwóch trendów. Pierwszy to ruch na świeżym powietrzu, jak wspomniane już bieganie i rower; drugi – profesjonalne ćwiczenia w domowym zaciszu, możliwe dzięki szerokiej ofercie treningów na You Tube, Facebooku, Instagramie i stronach internetowych klubów fitness. W obu przypadkach możemy ćwiczyć tak, jak chcemy – indywidualnie, w grupie, a nawet z udziałem osobistego trenera, który będzie monitorował nasze postępy. Jeśli nie potrzebujemy takiego wsparcia, możemy skorzystać z nowych technologii. Współczesne aplikacje mobilne oraz urządzenia typu smartwatch działają już trochę jak personalny doradca. Zmierzą nam puls, podpowiedzą, jak ćwiczyć, a tych bardziej leniwych zmotywują do aktywności. Jakakolwiek ona będzie, niech po prostu będzie. Bez regularnego ruchu trudno zachować dobre zdrowie i samopoczucie, dlatego postawmy na aktywność i teraz, i w przyszłości.

Przejdź do treści