Otyłość u dzieci – coraz większy problem

Nadwaga i otyłość to problem, z którym borykają się miliony osób na całym świecie. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, nadmierna waga zabija każdego roku więcej ludzi niż niedożywienie. Niestety w grupie dotkniętej otyłością coraz częściej zdarzają się dzieci. Szacuje się, że co 10. z nich waży zbyt dużo. Czego jeszcze dowiemy się ze statystyk WHO?

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, którzy od lat przyglądają się naszej wadze, zauważyli niepokojący trend: od 1975 roku liczba osób otyłych w skali globu wzrosła aż trzykrotnie. Nadwagę ma już 39 proc. dorosłych, a u 13 proc. mówić można o otyłości. Dorośli jednak nie zawsze tyją „tak po prostu” – wielu z nich dodatkowe kilogramy dźwiga już od wczesnego dzieciństwa. W grupie wiekowej 5-19 lat nadwaga lub otyłość dotyka 340 mln dzieci na świecie. Wśród maluchów nie jest lepiej, bo poniżej 5. roku życia zbyt dużo waży aż 39 mln z nich.

Problem otyłości wśród dzieci jest o tyle poważny, że z dzieci wyrastają otyli dorośli (4 na 5 przypadków). Są oni potem bardziej niż osoby szczupłe narażeni na choroby serca, stawów czy niektóre nowotwory. Ryzyko chorób rośnie wraz z rosnącym BMI – przypominają naukowcy z WHO i apelują do władz poszczególnych państw o wdrożenie rozwiązań zapobiegających otyłości na poziomie legislacyjnym. Bo plagę otyłości można zahamować: zarówno zmieniając swoją dietę, jak też przestawiając się na bardziej aktywny tryb życia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, wystarczy zamienić przynajmniej 1 godzinę siedzenia przy komputerze na codzienną umiarkowaną lub intensywną aktywność. Najlepiej, by była atrakcyjna, bo nic tak nie pomaga w dbaniu o linię, jak ruch, który lubimy.

Jeśli szukacie inspiracji treningowych dla swoich dzieci i dla całej rodziny, zapraszamy do zakładki ĆWICZ Z NAMI.

Więcej informacji WHO nt. nadwagi i otyłości wśród dzieci TUTAJ i TUTAJ

Przejdź do treści