Rzadko się ruszasz? To masz problem

Polacy nie dbają o swoje zdrowie, ważą zbyt dużo, a ruszają zdecydowanie za mało – takie wnioski płyną z raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020” Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jego autorzy ostrzegają, że brak aktywności fizycznej jest bardziej szkodliwy, niż nam się wydaje.

Raport NIZP-PZH za 2020 rok nie przynosi dobrych wieści dla Polaków. Choć nigdy nie należeliśmy do najzdrowszych narodów, w ostatnich latach można było zauważyć w tej kwestii pewną poprawę. Niestety optymistyczny trend wyhamował w czasie pandemii i jeśli chodzi o zdrowie, wciąż jesteśmy w tyle za innymi krajami UE.

Dlaczego tak się dzieje? Jedna z przyczyn to choroby układu krążenia, które odpowiadają w Polsce za ponad 40 proc. zgonów. Nie słuchamy kardiologów, którzy od lat ostrzegają: nadwaga i otyłość to jedna z głównych przyczyn chorób serca. W efekcie aż 54 proc. z nas waży zbyt dużo, a z nadwagą częściej borykają się mężczyźni i chłopcy. Nie dość, że mamy nadwagę, to nadal się tym nie przejmujemy – od wiosny do jesieni 2020 r. niemal co 3. Polakowi w wieku 20+ przybyło nowych kilogramów. Tyją młodzi, tyją seniorzy, tyją też dzieci, które od małego przejmują od rodziców negatywne dla zdrowia nawyki.

Najlepszą receptą na nadmiarowe kilogramy jest ruch, którego – jak dowodzą badania, mamy o wiele za mało. Tylko 1/3 dorosłych regularnie uprawia sport lub oddaje się innym tego typu aktywnościom. Statystyki dotyczące dzieci są jeszcze bardziej alarmujące: tylko 20 proc. chłopców i 15 proc. dziewcząt w wieku 11-16 lat utrzymuje poziom aktywności zalecany przez WHO dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Czas to zmienić, zanim będzie za późno!

Więcej informacji na ten temat i raport z badań do pobrania TUTAJ

Przejdź do treści